Tipy na pěší výlety a túry
Strážnické historické brány
cca. 3km daleko
Největší péče byla věnována zabezpečení příchodů do města na hlavní cestě od Skalice do Veselí. Byly zbudovány dvě brány s věžemi a bočními baštami.
Brány dostaly jméno „Veselská“ a „Skalická“. Z obou bran se zachovaly pouze boční bašty.
Židovská synagoga se hřbitovem
1,1km daleko
Synagoga ve Strážnici spatřila světlo světa v roce 1804. Židovská modlitebna byla postavena v prostém klasicistním stylu. Později však byla synagoga upravena do novogotického stylu. Synagoga sloužila místnímu židovskému obyvatelstvu až do roku 1941.
Po roce 1941 byl objekt uzavřen a od roku 1948 sloužila židovská modlitebna jako skladiště židlí pro podnik TON. Teprve v roce 1991 byla synagoga vrácena původním majitelům a od roku 2008 je veřejnosti zpřístupněna. V současné době slouží židovská modlitebna jako muzeum a galerie.
Kaple sv. Rocha
2,2km daleko
Podnětem k výstavbě nejstarší dochované památek v našem městě byla morová epidemie v roce 1680. K tomuto roku se vážou stavební počátky kaple sv. Rocha.
Posvěcena byla v roce 1848 a v nezměněné podobě zůstala zachována do současnosti.
Bílá strážní věž s kostelem sv. Martina
1,3km daleko
S kostelem sv. Martina je spojena pověst o záhadném „žerotínském“ náhrobku, který stál vedle oltáře. Když měl být s nástupem Magnisů vynesen z kostela a zazděn do venkovní zdi, vždy se do druhého dne podivným způsobem vrátil na své původní místo.
Bílá věž sloužila jako strážní věž v době nájezdů Turků.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie a Památník bratrského školství
1,5km daleko
Na místě dnešního kostela Panny Marie stávalo dříve působiště českých bratří. Ti odešli někdy v letech 1622 – 1624 a roku 1633 byli do Strážnice Františkem Magnisem povoláni první piaristé z Mikulova.
Orientace původního kostela byla přesně opačná, než je dnešní: vchod do kostela byl ze strany od ramene řeky Moravy, dnešního Baťova kanálu.
Za kostelem P. Marie se nachází Památník bratrského školství ve Strážnici. Dochovaly se zde základy sboru, školy a špitálu. Škola byla vyšší i nižší, v r. 1604 – 5 zde studoval J. A. Komenský.
V r. 1622 museli bratři odejít do Skalice, na jejich místo přišli italští piaristé – katolíci. Komenský navštívil Strážnici ještě v r. 1650, když cestoval inkognito po Moravě.
Strážnické náměstí
1,2km daleko
Strážnické náměstí bylo založeno po husitských válkách jako základ Nového Města.
Nejstarším domem je dům č.p. 482 na jižním rohu náměstí. Je to pozdně renesanční stavba, dříve žerotínský panský dům. Uvnitř se zachovala původní klenba a zdobený kamenný portál.
Strážnický zámek s Černou bránou
200m daleko
Strážnický zámek – původně vodní hrad, založený ve 2. pol. 13. století, kdy hrad a město patřilo Milotovi z Dědic. Měl strážní funkci (od něj také název města) .
Od 19. stol. je v novorenesanční podobě. Posledními šlechtickými majiteli byla od rekatolizace po Bílé hoře až do konce 2. světové války hrabata z Magni. Poté zámek znárodnil stát.
Nyní v něm sídlí Národní ústav lidové kultury, jehož zřizovatelem je MInisterstvi kultury.
Černá brána byla původně součástí šancí, které ještě v polovině 19. století společně s pěti bastiony ze čtyř stran střežily přístup k hradu.
Po průchodu branou přijdeme k platanové aleji, připomínající původní cestu ze zámku do Hodonína.
Zámecký park
250m daleko
Původně romantický park z 1. poloviny 19. století, který nechal vysadit tehdejší zámecký pán, hrabě František Antonín z Magni. Nejmohutnějším stromem v parku je přes 200 let starý,památkově chráněný akát s obvodem 590 cm.
Je cenný i z hledika přírodního, patří meti chráněné parky – mezi nejcenější přírodniny se řadí platanová, lípová a dubová alej.
Průžkův mlýn
1,4km daleko
Jedna z nejstarších dochovaných staveb Strážnice, o které se píše již v roce 1543, má historické architektonické prvky: mohutné nosné trámy a dřevěný mlýnský mučící pranýř s letopočtem 1601.
Dnes je v mlýně otevřena muzejní expozice mlynářství.
Kaple na vrchu Žerotín
6,5km daleko
Kožešník Jan Hrdý v roce 1947 požádal o odkoupení pozemku na vrchu Žerotín s cílem vybudování kaple jako poděkování za uzdravení syna. Kaple je zasvěcena Panně Marii, vysvětil ji v roce 1949 dr. Martin Mikulka, profesor náboženství v Uherském Hradišti.
Říká vám něco singletrail nebo pumptrack? Tak to se vám u nás bude líbit
Kam v okolí vyrazit na kole
PumpTrack a singletraily Lučina
10km daleko
Pumptrack naleznete v krásné rekreační oblasti Lučina směrem na východ od Strážnice. Je situován pod vodní nádrží, takže osvěžení v letních měsících není daleko. V blízkosti je i několik možností občerstvení.
Je oblíbeným místem řádění malých návštěvníků Lučiny, ale i dospělí jezdci si užijí pohoupání na muldách. Zároveň je výchozím bodem pro singltreky.
Za projektem stojí místní skupina bikerů z Trail of Life. Na jejich webu najdete několik tipů na výlety. Dobrým zvykem jsou i středeční vyjíždky, tak se k nim klidně přidejte ;) (domluvit se s nimi můžete na FB)
Hrady, zámky, lázně, i něco pro milovníky vína. Zkrátka Jižní Morava
Tipy na celodenní výlety v okruhu 100km
Petrov
4km daleko
Od roku 1580 jako sirné lázně. Tradiční lidové kroje. Vinné sklepy zvané Plže, které patří k památkám lidové architektury.
V roce 2015 byl v Petrově vybudován nejmodernější přístav na Baťově kanále.
Kněždub
8km daleko
Na Slováckém Slavínu (hřbitov) jsou hroby malířů Slovácka Joži Úprky, Antoše Frolky a sochaře Franty Úprky. Dominantou obce je kostel sv. Jana Křtitele postavený v roce 1898 v historizujícím pseudorománském slohu. V obci se též nachází rodné domy malířů Joži Uprky a Antoše Frolky.
Lučina
8,5km daleko
Rekreační oblast Lučina se nachází v nádherné, zalesněné chráněné krajinné oblasti na úpatí Bílých Karpat, v údolí pod kopcem Šumárník (398 m), 2 km nad obcí Tvarožná Lhota, která ji spravuje.
Kuželov
19km daleko
Větrný mlýn v Kuželově je mlýn holandského typu. Byl postaven v roce 1842, jeho činnost ustala v roce 1946. Prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která jej znovu uvedla do provozuschopného stavu, ovšem už jako exponát Technického muzea v Brně.
Milotice
24km daleko
Renesanční zámek z druhé poloviny 16. století, přestavěn barokně. Malby v sále z roku 1725 od F. I. Ecksteina, sochařská výzdoba J. K. Schlettera z první poloviny 18. Století. Bohaté sbírky a překrásné interiéry zámku jsou po rozsáhlých opravách přístupny návštěvníkům.Zámek dnes slouží jako expozice moravské barokní plastiky s dílčí ukázkou barokního portrétu.
Mikulčice
26km daleko
Kilometr od obce se nachází národní kulturní památka – zbytky velkomoravského hradiště byly tu odkryty základy zděných kostelů knížecího hradu, mohutného opevnění sídliště družiny a mnoho dalších unikátních nálezů. 2 km od obce je rezervace černých čápů a volavek popelavých.
Prušánky
29km daleko
Nechory (do 2 km od Prušánek)
Celkem čtyři sta osm vinných sklepů je soustředěno asi jeden a půl kilometru od vesnice ve Vrchních a Spodních Nechorách, takže sem z Prušánek dojdete pěšky – což je vzhledem ke zpáteční cestě od Nechor nejbezpečnější způsob, nebo na kole – vede zde vinařská cyklostezka, nebo autem. V současné době patří Prušánky ke sto patnácti obcím vinařské podoblasti Slovácká a se svými zhruba dvěma sty padesáti hektary vinic patří k největším vinařským obcím této oblasti.
Buchlovice
32km daleko
Městečko na Moravském Slovácku, které je jednou z hlavních bran do atraktivní turistické oblasti. Z jeho krásného prostředí s barokním zámkem, rozsáhlou zámeckou zahradou, s Muzeem Podhradí a dalšími zajímavostmi se můžete vydat do lázeňského letoviska Smraďavky, na středověký hrad Buchlov s poutní kaplí sv. Barbory nebo po turistických stezkách, cyklostezkách a hipostezkách do lesnatých koutů pohoří Chřibů. Ke zpříjemnění pobytu si můžete vybrat z velkého množství kulturních akcí pořádaných jak v samotném městečku, tak i v areálech hradu a zámku.
Čejkovice
32km daleko
Zámek prošel složitým vývojem. Do značné míry se uchovalo zdivo a dispozice středověkého feudálního sídla a templářské komendy, které mu předcházely. Samotný zámek má kolem vnitřního nádvoří tři jednopatrová křídla uspořádaná do půdorysného tvaru mezi čtvrtkruhem a podkovou. Vedle průjezdu do nádvoří vystupuje hranolová věž. Právě tato středověká věž představuje nejpozoruhodnější objekt starší části zámku – původní tvrze.
Dolní úzký prostor je zčásti vytesaný do skály a byl přístupný jen otvorem v podlaze prvního patra. Pro vzhled a využití bylo podstatné renesanční rozšíření sídla o jižní a východní křídlo, neboť došlo k překročení původní rozlohy sídla východním směrem.
Lednice
50km daleko
Obce jež je právem nazývána Perlou Jižní Moravy.
V obci a jejím okolí naleznete spousty přírodních i kulturních památek. Můžete se v klidu procházet, regenerovat své síly a poznávat krajinu budovanou nejen našimi předky. Nabízíme Vám rovněž bohatý kulturní program a můžete využít služeb místních podnikatelů.
Luhačovice
52km daleko
Na území Luhačovic vyvěrá 16 hydrouhličitanochlorido- sodných kyselek a jeden sirný pramen. Každou hodinu se zde na povrch dostává 15 tisíc litrů minerální vody, obsahující velké množství rozpuštěných minerálních látek, zejména sodík, vápník, hořčík, chlór, bróm, jód, kyselinu uhličitou, rozpuštěný oxid uhličitý. Teplota vyvěrající vody se pohybuje mezi 10 – 12 °C. Nejznámější prameny, tvořící často cíl mnoha vycházek a povinnou zastávku lázeňských hostů, jsou Vincentka, Aloiska, Ottovka, Pramen Dr. Šťastného a Sv. Josefa.